uvod

O plemeni

Krátce o vzniku plemene devon rex

Plemeno devon rex vzniklo v anglickém hrabství Devon v roce 1960, kdy se domácí kočce a zdivočelému kocourovi s kadeřavou srstí narodil kocourek, který zdědil srst po otcovi. Kocourka si ponechala jistá p. Beryl Coxová a pojmenovala jej Kirlee.

Později se Beryl dozvěděla, že v Cornwallu jsou již tyto kočky se zvlněnou srsti známy a že se usiluje o vznik nového plemene „rex“. Rozhodla se proto kocourka zařadit do chovného programu. Ovšem koťátka se narodila se srsti rovnou, z čehož vyplývá, že Kirleeho srst se musela zakládat na jiném genu než kočky z Cornwallu. Začala tak vznikat dvě nová plemena – devon rex a cornish rex.

Vzhled plemene devon rex

Devon rex je středně velká kočka s pevným a svalnatým tělem a širokým hrudníkem. Končetiny jsou dlouhé, sportovního vzhledu, přední končetiny pak svým tvarem připomínají tvar písemen „O“. Srst je zvlněná, jemná, ale tvrdší než u ostatních plemen typu rex.

Hlava má tvar krátkého klínu, uši jsou veliké, široce a nízko posazené, nos je velmi krátký, lícní kosti široké a brada výrazná. Srst devon rexe téměř nelíná, jejich srst nikde neulpívá, proto je na údržbu velmi nenáročná. Jsou povoleny všechny barvy a kresby.

Charakter plemene devon rex

Devon rex je velmi společenské a komunikativní plemeno. Na rozdíl od ostatních plemen koček vrtění ocásků u devonů neznamená napětí, ale radost. Velmi rádi také následují svého člověka na každém kroku, aportují a jsou schopni se naučit i jednoduché triky. Jsou velice „upovídaní“ a u všeho chtějí být. Samotu snáší jen velice těžko.

Devon rex je milý a vnímavý společník, který si ke svému člověku dokáže utvořit opravdu blízký vztah.

Rexbello

Rexbello,CZ © Copyright 2016. All rights reserved.